A nyugati mézelő méh (Apis mellifera), más néven házi méh a legnagyobb befolyással bíró rovar az emberiség számára mind a történelem tanúsága szerint, mind pedig napjainkban a gazdasági hasznosságát tekintetbe véve. A méhviaszt, a mézet és a propoliszt évezredek óta használja az ember, egyiptomi sírokban, összetört viking hajókban és római romok között is találtak ilyen régészeti leleteket.
A méh szociális és együttműködő rovar, méhcsaládba szerveződve él. Egy méhcsaládban több tízezer méh él együtt. Nyári időszakban egy egészséges méhcsalád 60.000 méhet számlál. Egyetlen méhegyed önmagában életképtelen.
A méhcsalád tagjai három fő csoportba sorolhatók: a méhanya (vagy királynő), a dolgozók és a herék. Az egyes kasztokhoz tartozó méhek könnyen felismerhetők, mivel testfelépítésükben különböznek egymástól. Az ember legtöbbször a dolgozókkal találkozik. A méhcsalád többségében dolgozókból áll. A dolgozók olyan nőivarú egyedek, amelyek ivarosan nem fejlettek. A kaptárban felmerülő legtöbb feladatot a dolgozók látják el. Élelmet keresnek (virágpor és nektár a virágokból), vizet hordanak, propoliszt gyűjtenek, karbantartják, takarítják és védik a kaptárt, méhviaszt termelnek, etetik a következő nemzedék egyedeit, keringtetik a levegőt szárnyaikkal. A méhanya dolga az, hogy lerakja a petéket, amelyekből a kaptár következő nemzedéke fejlődik ki. Egy méhcsaládban csak egyetlen méhanya él. A hímivarú méhek a herék. Minden kaptárban több száz here él tavasszal és nyáron, de a téli hónapokra kiutasítják őket, amikor a kaptár túlélési módban van.
…elképzelhetetlen. Sajnos azonban számuk egyre csökken, főként a növényvédő szerek kontrollálatlan használata, az erdőirtások és a virágos növények élőhelyeinek csökkenése miatt, ezért már évekkel ezelőtt a veszélyeztetett fajok közé sorolták őket.
Paraziták
Klíma Változás
Erdőírtások
Rovarírtók
Légszennyezés
Készítette: DesignHole