HÁRS
Az akácmézet a fehérakác (Robinia pseudoacacia) nektárjából nyerik a méhek. Nagyon lassan kristályosodó mézfajta, mivel gyümölcscukor tartalma magas. Az akácméz színe világos. Mint minden méz, az akácméz is enyhe nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású. A magyar akácméz hungarikum
Fogyasztható önmagában, de italok és ételek természetes édesítőjeként is az egyik legjobb alternatíva, mivel az íze lágy, nem túl karakteres, így az édesített étel vagy ital ízét nem torzítja.
VEGYESVIRÁG
A vegyes virágméz nem önálló fajtaméz, több növényfaj nektárjából készítik a méhek. Ennek köszönhetően összetétele változó, ezért íze és színe is változatos, de általában sötét árnyalatú. A legértékesebb mézek közé tartozik, mivel a természetgyógyászatban is használt különféle növényekről származó nektár révén a méz hatásterülete is kiszélesedik. Erősíti a szervezet védekező rendszerét. Rendszerint gyorsan kristályosodik.
Fogyasztását elsősorban önmagában ajánljuk, de kiválóan alkalmas italok ízesítésére, valamint sütésre és főzésre.
A repce (Brassica napus var. Oleifera) méze igen gyorsan kristályosodó mézfajta, kristályai finomszemcsések, a bekristályosodott méz színe fehértől a csontszínűig változik. A repceméz a legkevésbé savas mézfajta, ezért gyomorsavtúltengés esetén kifejezetten e mézfajta fogyasztását javasoljuk. Cukorbetegek is fogyaszthatják kis mennyiségben. Szőlőcukor tartalma magas, ezáltal serkenti az agyműködést. Szellemi munkát végzők számára hasznos segítőtárs lehet.
A legjobb kávéízesítő méz, de egyéb italok ízesítésére, valamint sütésre és főzésre is kiválóan alkalmas.
HÁRS
A hársméz (Tilia sp.) jellegzetes aromájú méz, megfázás, lázas betegségek, köhögés és hörghurut enyhítésére kiválóan alkalmas. A legintenzívebb gyulladáscsökkentő hatással rendelkező mézfajtánk. Hársfateával együtt fogyasztva a hatása intenzívebb. Emellett kiváló szaunaméz.
Fogyasztását elsősorban önmagában javasoljuk, de italok ízesítésére is használható. Intenzív aromája miatt édesítőszerként óvatosan bánjunk vele.
BÁLVÁNYFA
A bálványfa (Ailanthus altissima) Magyarországon nem őshonos, de mivel egy erősen invazív fafaj, ezért már hazánkban is vannak olyan területek, ahonnan a méhek nagy mennyiségben tudják begyűjteni a nektárját. A bálványfaméz vesetisztító hatású, valamint az epeműködést támogatja.
A bálványfa méze a lágyan muskotályos íze miatt kiváló csemege, ezért fogyasztása elsősorban önmagában ajánlott.
ERDEI
Az erdei méz nem nektár eredetű méz, hanem a méhek által lombhullató erdőkben gyűjtött mézharmat. Az erdei méz sötétbarna színű, nagy mennyiségű ásványi anyagot és létfontosságú nyomelemet tartalmaz. Vastartalma igen magas. Hatásos vérszegénység esetén, erősíti az immunrendszert, növeli az állóképességet. Gyakran visszatérő száraz köhögés esetén kiváló segítség.
Karakteres íze miatt elsősorban önmagában érdemes fogyasztani, saláták ízesítésére is kiváló.
SELYEMFŰ
A selyemfű (Asclepias syriaca) a sokak által selyemkóróként vagy vaddohányként is ismert növény. A selyemfűméz aranysárga színű, magas gyümölcscukor tartalommal bír, ezért viszonylag lassan kristályosodik. Méze pollenszegény, ezért a virágporra allergiás fogyasztók kedvence. Vérnyomáscsökkentő hatású méz.
Enyhe fűszeres zamatú méz, önmagában fogyasztva kitűnő csemege. Italok ízesítésére és sütésre, főzésre is alkalmas.
GESZTENYE
A gesztenyemézet a méhek a szelídgesztenye (Castanea sativa) nektárjából nyerik. A gesztenyeméz ásványi anyag tartalma kiemelkedően magas, hatásosan alkalmazható vérszegénység, kimerültség, legyengült állapot vagy étvágytalanság esetén. A szív és az érrendszer hatékony karbantartója.
Jellegzetesen karakteres, enyhén kesernyés utóíze miatt fogyasztása önmagában javasolt.
ÉDESKÖMÉNY
Az édeskömény (Foeniculum vulgare) méze különlegesen zamatos ízű, mégsem a fűszerkömény ízére emlékeztető ízvilágú méz. Emésztésjavító hatású, az emésztés okozta puffadást csökkenti. Hölgyeknek kifejezetten ajánlott a fogyasztása, mivel női hormon aktiváló hatású, csillapítja a menstruációs görcsöket és a klimax tüneteit. Kismamáknál fokozza a tejtermelődést.
Önmagában fogyasztva kitűnő csemege, de ételek és italok ízesítésére is jól hasznosítható.
LÉPESMÉZ
Lépszelet akácmézzel.
A lépes méz a méz legtermészetesebb formája. A méhek a begyűjtött mézet a méhviaszból készített lépben raktározzák el. A lépet maguk a méhek készítik az általuk termelt méhviaszból.
A lépes méz minden alkotóeleme fogyasztható.
Különleges csemege. Emellett fogyasztása ajánlott emésztési zavarok esetén, valamint kiváló segítség arc-, és homloküreg gyulladások kezelésénél, felső légúti panaszok esetén. A lépes méz használható virágpor allergia megelőzésére és kezelésére is. A lépes mézet teljes egészében érdemes elfogyasztani, a méhviaszt ajánlatos hosszasan rágcsálni a rágógumihoz hasonlóan. A lépes méz ilyen módon való fogyasztása által az orrdugulás gyorsan megszűnik, a tüsszögés, viszketés, orrfolyás enyhíthető.
FACÉLIA
A facélia (Phacaelia tanacetifolia) a mézontófű néven is ismert, előveteményként vagy takarmányozási céllal termelt növény. Méze magas gyümölcscukor tartalmú, ezért lassan kristályosodik. Enyhe, kellemes zamatú méz, a gyermekek kedvence. Nyugtató, immunerősítő hatású.
Fogyasztható önmagában, vagy italok és ételek természetes édesítőszereként.
Készítette: DesignHole